Google Reklam (Google Ads) Nedir?

Google Reklam

Google Ads

Google kullanıcıları için çeşitli para kazanma yöntemleri vardır. Bunların başında reklam ürünleri geliyor. Google’ın Adsense ve Ads adlı iki farklı reklam ürünü çoğu zaman birbiriyle karıştırılıyor. Her ikisinin aynı olduğu düşünülüyor. Yazımızda öncelikle bu reklam ürünlerinin farkından bahsedecek, ardından da Google Ads reklamı nedir, özellikleri nelerdir, nasıl para kazanılabilir ve nasıl reklam verilir detaylarını anlatacağız.

Web site trafiği üzerinden para kazanmanın birçok yolu var ve çoğu web sitesini ziyaret edenlere üçüncü tarafların ürünlerini, hizmetlerini tanıtmaktan geçiyor. Bu şekilde para kazanmayı sağlayan ürünlerin başında Google Adsense geliyor.

Google Adsense reklamcılık programı, 2003 yılında başlatıldı ve şu ana kadar internetteki en popüler reklamcılık ürünlerinden birisi olmaya devam ediyor. Web yöneticilerinin ve site sahiplerinin trafikten para kazanmasını sağlıyor.

Bir diğeri ise Google Ads adını taşıyor. Daha önceki adı Google Adwords olan Google Ads, sunulan ürün ve hizmetlerin kategoriler halinde düzenlenmesi için kullanılan ilişkili reklam kümesini ifade ediyor. Her kampanya belli hedeflere odaklanıyor. Google Ads hesabınızdan reklam vermeden önce en az bir tane kampanya oluşturmanız gerekiyor. Kampanya türünüze göre müşterileriniz reklamlarınızı farklı yerlerde görüyor.

Google Adsense ve Google Ads Farkı

Adsense ve Ads, Google tarafından sunulan iki farklı reklam platformudur. Çoğu zaman aynı bağlamda kullanılsalar da aralarında bazı temel farklar bulunuyor:

• Adsense web sitesi yayıncıları için bir reklam aracı iken Ads işletmeler içindir. Ads, pazarlamacıların ve işletmelerin Google ağında reklam vermesini sağlar. Fakat Adsense yayıncıların web sitelerinde metin, resim, video Ads yerleşimleri için yer ayırmalarını sağlamaktadır.

• Adsense web sitesi sahiplerine ödeme yapar. Fakat işletmeler Ads için Google’a ödeme yaparlar.  Adsense’in amacı, Google’a reklam alanı satmak iken Ads işletmelerin reklam verebilmesi için kullanılmaktadır. Adwords’ü kullanan işletmeler, kampanya bütçelerine göre Google’a bir miktar para ödemesi yaparlar. Adsense yayıncıların alakalı Ads reklamlarını göstererek web sitelerinden para kazanmalarını sağlamaktadır. Ziyaretçiler reklamlara tıkladıkça yayıncılara ödeme yapılmaktadır.

• Ads ile Adsense süreçleri de birbirinden farklıdır. Her ikisini kullanabilmek için de ayrı ayrı hesap açmak gerekir. Ads’e kaydolmak, hesap kurmak ve reklam başlatmak oldukça kolayken Adsense’e kaydolmak için biraz daha fazla bilgi sahibi olmanız gerekmektedir.

Şimdi her iki platformun detaylarına bakalım.

Google Ads Reklamı Nedir?

İki reklam aracının birbirinden farklı olduğunu öğrendiğimize göre Google Ads’e geçebiliriz. Peki Google Ads reklamı nedir? Eski adıyla Google Adwords olan Google Ads, Google’ın arama sonuçlarında, Youtube’da ya da iş ortağı sitelerde reklamlarınızı göstermenizi sağlar. Online pazarlama aracı olarak internet reklam ekosisteminde en fazla bütçenin kullanıldığı kanal pozisyonundadır.

Google Ads Ne işe Yarar?

Google Ads reklamı nedir sorusunu soranların aslında asıl merak ettikleri Ads’in ne işe yaradığıdır. Bu sistem, reklam verenlerin müşterilerine en etkin şekilde ulaşabilmeleri için birçok farklı görünüm ve mecrada reklam yayınlayabilme imkânı sunuyor. Bunları şöyle sıralayabiliriz:

• Arama ağı reklamları,

• Görüntülü reklamalar,

• Video reklamları,

• Uygulama reklamları.

Bütün bunlar sosyal hayatın en temel prensibini yansıtır. Çünkü bütün işletmeler, hizmet verenler ürünlerinin daha fazla satılmasını, hizmetlerinin daha fazla kişiye ulaşmasını ister. Görünürlüğünün ve bilinirliğinin artmasını arzular. Google Ads tam da buna imkân verir. Üstelik geleneksel reklam araçlarından farklı olarak bütün bu süreci ölçümleyebilecek ve reklamlara ayrılan bütçenin sonunda neler elde edilebileceği net biçimde görülebilir. Dolayısıyla Google Ads reklamı nedir ile birlikte harcamalarınıza karşılık elde ettiğiniz geliri net olarak görebilirsiniz. Ürünlerinizin maliyetlerini, operasyonel giderlerini ve reklama ayırdığınız bütçeyi net şekilde bilebiliyorsunuz.

Sistemin çalışma prensibi oldukça açıktır. Google, Ads reklamlarınız hedef kitleniz tarafından görüldüğünde Ads reklam bakiyenizden herhangi bir kesinti yapmaz. Kesinti yapılması için müşteri adaylarının reklamlarınızı gördükten sonra tıklamaları gerekir. Google Ads reklamlarınızın üst sıralarda yer almasının tek koşulu ise vermiş olduğunu tıklanma başı maliyetler değildir. TBM adı verilen bu, etkili olsa da tek başına buna bağlı değildir.

Google, Ads reklam veren ile kullanıcı deneyimlerini korumak için anahtar kelimeleri bir kalite puanlamasına tabi tutar. Puanlama 1-10 arasında değişir. Puanlamaya göre bir kullanıcı Google’da arama yaptığında bu anahtar kelimeye reklam veren siz ve rakiplerinizin tıklanma başı maliyetleri ile kalite puanları çarpılarak bir açık artırma uygulanır. Açık arttırmaya göre de aranan anahtar kelime için sıralamanız belirlenmiş olur. Google sistem algoritmasında her aramada bütün reklam verenler aynı açık arttırmaya girmektedirler ve reklam anahtar kelime sıralamanız her aramada kalite puanınıza göre değişiklik gösterir. Kalite puanınızı belirleyenler ise açılış sayfanızın kalitesi, tıklanma oranı, anahtar kelimelerinizin Ads reklamıyla olan alakasıdır.

Burada SEO önemli bir kavram olarak karşımıza çıkmakta, SEO uyumu ne kadar yüksek olursa Google Ads kalite puanınız o kadar yüksek olabilmektedir. Mesela açılış sayfanızın kullanıcı odaklı olması, şeffaflık olması gerekir. Kullanıcıların sayfada kolayca gezinebilmeleri gerekir. Anahtar kelime seçiminin sektöre bağlı olarak en iyi şekilde yapılması gerekir.

Google Ads Reklam Maliyet Çeşitleri

Google Ads reklamı nedir ile birlikte Google Ads reklam maliyet çeşitleri mevcuttur. Bunları şöyle sıralayabiliriz:

• TBM: tıklanma başına maliyet,

• GBM: Görüntülenme başına maliyet. GBM için video reklamların kullanıcılar tarafından en az 30 saniye izlenmesi gerekir.

• EBM: Edinme başına maliyet. EBM, reklam aracılığıyla web sitesinde belirlenen satın almaya ya da form doldurma gibi değerli bir işlemin yapılması gerekir.

• BGBM: Bin gösterim başına maliyet. Bir reklamın binici kez gösterilmesi halinde ödenen ücreti ifade eder.

Google reklam maliyeti konusunda herhangi bir kısıtlama söz konusu değildir. Ayrılacak reklam bütçesi konusunda firmalar sonuna kadar özgürdürler. Google bu konuda web sitelerini özgür bırakmaktadır.

Google reklam hesabına yüklemeler bankalar aracılığıyla EFT ve havale yoluyla yapılıyor. İsteyenler kredi kartı ya da banka kartı kullanabiliyorlar. Otomatik ödeme seçeneği tıklandığında Google harcamaları belli bir sınıra geldiğinde ödemeyi otomatik olarak çekebiliyor. Manuel ödeme yönteminde ise web site sahibi belirli aralıklarla ödeme gerçekleştiriyor.

Google reklam fiyatlarında bir standart yoktur. Google Ads reklamları tıklanma başı maliyetleri, anahtar kelimelerin reklam gücüne göre, sektöre göre, tercih edilen reklam modeline ve teklif stratejisine göre değişiklik gösterir.

Reklam Vermeye Başlamadan Önce Göz Önünde Bulundurmanız Gerekenler

Google Ads reklamı nedir konusuyla birlikte reklam vermeden önce bazı hususlara dikkat etmeniz gerekiyor. Bunları şöyle belirtebiliriz:

• Hedef kitlenizi belirleyin: Her işletmenin kendine özgü bir yapısı bulunduğu için hedef kitlenin özellikleri göz önünde bulundurulması gerekmektedir. E-ticaret sitesinde ürün ve hizmetleri satmaya odaklanmak gerekir. Olası satış yaratma siteleri için potansiyel müşteri edinmek gerekir. İçerik yayıncıları içinse sık ziyaretleri ve etkileşimleri teşvik etmek gerekir. Eğer çevrimiçi bilgi sitesi ise kullanıcıların aradıklarını kolayca bulmasını sağlamak gerekmektedir. Marka sitelerinde ana hedef, etkileşimi, bilinirliği ve bağlılığı arttırmaktır.

• Hedef kitlenizi tanımlayın: Hedef kitlenize dair tanımlama yapmanız gerekiyor. İlk olarak hedef pazarınızda kim var belirlemelisiniz. Ürününüz ya da hizmetiniz yerel mi ulusal mı bir pazara hitap etmekte? Müşterileriniz bireyler mi işletmeler mi? Hedef pazarınızın internet kullanımları ne düzeyde ve bunu nasıl arttırabilirsiniz? Rakip sitelerde nelerden hoşlanıyor, nelerden uzak duruyorlar bütün bunları, yani müşteri ihtiyaçlarını öngörmeniz gerekiyor.

Hedef kitlenize bir farklılık sunmanız gerekiyor. Rakiplerinizden sizi farklı kılan ne, hedef kitlenizi nasıl harekete geçireceksiniz, kullanıcıların reklamlara tıklaması için onları nasıl ikna edeceksiniz soruları ile ne sunduğunu tespit etmelisiniz.

Bu noktada rakiplerinizi iyi incelemelisiniz. Kullandıkları anahtar kelimeleri, sitelerini, kullanıcılarına nasıl deneyimler yaşatmakta olduklarını analiz etmelisiniz. Bu sayede onların eksiklerini tespit edip daha iyisi için yola çıkabilirsiniz.

• Reklam bütçenizi belirleyin: Reklam vermek elbette bir bütçe işidir. Bu yüzden bir bütçe belirlemeli, bunu yaparken reklam hedeflerinize, reklam vermek istediğiniz anahtar kelimelerin ortalama rekabet güçlerine dikkat etmelisiniz. Google’ın reklam bütçesi konusunda bir sınırlaması yoktur. İstediğiniz bütçede reklam verebilirsiniz ve belirlediğiniz bütçe üzerinde dilediğiniz zaman değişiklik yapabilirsiniz.

Google Reklam Nasıl Verilir?

Google Ads reklamı nedir sorusunun son kısmında Google reklamlarının nasıl verileceği yer alıyor. Bunun için şu adımları takip ederek Google Ads reklamları vermeye başlayabilirsiniz.

1. Google Ads’te reklam verebilmek için öncelikle bir Google hesabınıza gerek var. Bir Google hesabınız varsa doğrudan ads.google.com adresine gidebilirsiniz. Google hesabınız yoksa da Google account üzerinden hesap açabilirsiniz.

2. Bir Google hesabınız varsa ya da aldıktan sonra adwords.google.com adresine gidebilir burada işlemlere başlayabilirsiniz.

İlk olarak karşınıza Hemen Başlayın butonu çıkar. Burada e-posta adresinizi ve web sitenizin URL bilgilerini görmelisiniz. Oluşturacağınız kampanyanın ayarlarını, yapmalısınız.

Daha sonra günlük bütçe miktarı girmelisiniz ve daha sonra bunu değiştirebilirsiniz. Ardından reklamlarınızın gösterileceği ülkeyi, bölgeyi ve şehri seçmeniz istenir. Ardından reklamlarınızın arama ağında mı yoksa görüntülü reklam ağında mı görünmesini istediğinizi belirlemelisiniz.

Bu ayarlardan sonra Google Ads reklamı nedir konusunun önemli bir detayı, anahtar kelime belirlemesi geliyor. Burada anahtar kelimelerinizi ve teklifinizi girmelisiniz. Ardından da reklam metninizi girmeniz istenir. Bunu da yaptıktan sonra ödeme bilgilerini girmeniz istenir.

Ödeme bilgilerinin girilmesinden sonra faturalandırılacağınız ülkeyi seçersiniz. Hemen ardından da saat dilimini seçersiniz. Burayı daha sonra değiştiremiyorsunuz. Bu yüzden de doğru seçtiğinizden emin olmalısınız. Ardından hesabınızın türünü seçmeli, işletmenize ait bir hesap mı yoksa kişisel bir hesap mı olduğunu netleştirmeniz gerekiyor.

Ardından isim ve adres bilgilerinizi eksiksiz girmeniz, ödeme yönteminizin otomatik ya da manuel olacağını seçmeniz ve kart bilgilerinizi girmeniz gerekir. Bütün bunları yaptıktan sonra artık Google reklamı vermiş oluyorsunuz.

Google Ads reklamı nedir konusu biraz karışık gelebilir. Detayları oldukça fazladır ve başarıya ulaşabilmek için pek çok noktaya dikkat etmelisiniz. Müşteri odaklı yaklaşarak hedef kitlenizi, rakiplerinizi çok detaylı analiz etmeniz, nerede, kime hitap edeceğinizi belirlemeniz icap ediyor. Bütün bunları yaparken SEO yöntemleri gibi farklı uzmanlık alanlarından da yararlanmanız, çalışmalarınızın detaylarını özellikle anahtar kelime seçimlerinde SEO kapsamında ortaya koymanız gerekiyor.

Bireysel olarak Google Ads hesabı açıp kullanabilirsiniz. Fakat bu alanda tamamen uzman bir kadrodan oluşan SEO Ajans Live ekibimizle çalışarak firmanıza çok daha fazla dönüş olmasını sağlayabilirsiniz. Dijital reklamcılık alanında her geçen gün yeniliklerin olduğu, algoritmaların sürekli güncellendiği ve rekabet ortamının alevlendiği pazarda bizler müşterilerimiz adına bütün analizleri yapıyor, araştırmaları gerçekleştiriyoruz. Hedeflerinize ulaşmanız için Google Ads reklamı nedir konuşunda sektörünüze özel çalışmalar gerçekleştiriyor, en uygun bütçe ile en yüksek geri dönüşü almanıza yardımcı oluyoruz.

info@aykbilisim.com.tr

Mail 7x24 Destek

0530 522 29 66

Whatsapp 7x24 Destek

0530 522 29 66

Hafta içi 09:00-18:00