Seo Nedir, Seo Nasıl yapılır?

Seo Nedir

SEO Nedir?

SEO, dijital pazarlamadaki en önemli alanlardan birisidir ve bu yüzden çok fazla gündeme gelir. Peki SEO nedir? SEO, İngilizcedeki Search Engine Optimization kelimelerinin kısaltması olup Türkçe karşılığı Arama Motoru Optimizasyonu demektir.

Bugün kurumsal ya da bireysel olarak dijitalleşmeyenlerin rakipleriyle rekabet edebilmesi son derece güçtür. Bu yüzden küçük büyük ya da orta büyüklükteki bütün işletmelerin, bütün girişimcilerin, firmaların, organizasyoncuların dijital dünyada, yani internette var olmaları gerekir. Bu yüzden de bir web sitesinin bulunması icap eder. Fakat web sitesi sahibi olmak bundan bir on yıl önce ayrıcalık olsa da bugün bir ayrıcalık değil, bir gerekliliktir. Sadece ülkemizde 10 milyona yakın web sitesi bulunuyor ve her gün yenileri eklenmeye devam ediyor. Bu yüzden de kurulan web sitesinin iyi, başarılı, farklı olması gerekiyor.

Başarılı bir web sitesi elde edebilmek için çeşitli detaylara dikkat etmek, bazı püf noktalardan taviz vermemek gerekiyor. Bunlardan en önemlilerinden birisi SEO olduğu için tam da bu noktada SEO nedir sorunun cevabı çok daha önemli hale geliyor.

SEO’yu an basitiyle web sayfalarının internet üzerinden arama yapanların aradıkları içeriklere dair en alakalı ve doğru verilere ulaşmalarını sağlamak amacıyla arama motorlarının sıralama kriterlerine uygun şekilde optimize edilmesidir. Dolaysıyla arama motorlarının çalışma sistemleri daha site tasarımından itibaren dikkate alınmalı, proje buna göre şekillendirilmelidir.

Başta Google olmak üzere arama motorları, sıralamalarını pek çok kritere göre yaparlar. Bunlar arasında özellikle alaka düzeyi, yetki ve kişiselleştirme ilk sıralardadır. Web sitenizi bunlara göre optimize ettiğiniz taktirde fayda almanız kolaylaşacaktır. Google ve diğer arama motorları sürekli kullanıcılarına en iyi deneyimleri yaşatmak için çalışıyor. Şirketlerin özel mühendis kadroları sürekli internetin bir bilgi çöplüğü haline gelmemesi için çalışmalar yapıyorlar. Bünyelerindeki web sitelerinin belli standartlara sahip olmasını, belli özellikleri taşımasını ve kullanıcıların sürekli daha iyi bir internet deneyimi ile karşı karşıya kalmalarını sağlamaya çalışıyorlar. Bunları hangi web siteleri ile yapabiliyorlarsa onları ödüllendiriyorlar. Yani, siz web siteniz ile Google’ın kullanıcılarına daha iyi deneyim yaşatmasına yardımcı olursanız Google da sizi ödüllendiriyor.

Google’ın ödüllerinden yararlanmak için de SEO nedir sorusunun karşılığında olanların yapılması gerekiyor. Kaliteli içerikler üretmek, web sitesini Google optimize kurallarına göre yapmak, arama motorlarında yer almak için değil de ziyaretçiler için çalışmak yapılması gerekenlerin başında yer alıyor.

Şunu da belirtmek gerekir ki hiç kimse ya da hiçbir firma SEO nedir, en iyi SEO nasıl yapılır sorularının cevabını tam olarak veremez. Bunun nedeni, SEO’nun devamlılık halinde olmasıdır. Arama motorları, özellikle de Google bünyesinde özel bir ekibi sürekli algoritmaları güncelleyerek daha ileriye taşımak için görevlendirir. Bu yüzden de algoritmalarda zaman zaman değişiklikler yapılır. Amaç, araştırma yapan ziyaretçilerin daima daha alakalı sonuçlara ulaşabilmesini sağlamaktır. Bunlar kimi zaman küçük değişiklikler olur kimi zaman büyüktür. Web sitelerine etkisi de farklı farklıdır. Dolayısıyla web siteniz için gerçekleştirilecek olan SEO çalışmalarının sonu yoktur. Zaman zaman kontrol edilmeli, güncellemeler yapılarak en güncel algoritmalara uyumlu hale getirilmelidir. İlk kurulum veya sonraki çalışmaların kalitesi ve başarısı, daha sonra üzerinde yapılacakları da elbette kolaylaştırmaktadır. SEO Ajans Live olarak bizler profesyonel ekibimizle gerek web sitelerinizin ilk kurulumlarından itibaren SEO uyumlu olmaları için gerekse daha sonradan SEO uyumlarının tamamlanması için çalışmalar yapıyor, detaylı incelemeler eşliğinde en güncel algoritmalara göre sayfalarınızı düzenliyoruz.

SEO Nasıl Yapılır?

SEO nedir sorusunun cevabını verdiğimize göre SEO nasıl yapılır sorusunun cevabından da bahsedebiliriz. Yine de tekrarlamakta fayda var; SEO hiç bitmeyen bir süreçtir. Arama motorları en iyi sonuçlara ulaşmak için algoritmalarını sürekli güncellediklerinden dolayı sizin de daima en güncel ve çalışan yöntemi/yöntemleri kullanmanız gerekir. Aksi taktirde web sitenizin arama sıralamaları çok iyi olsa da bir süre sonra olumsuz etkilenebilir.

SEO iki şekilde yapılır. Bunların birincisi site içi SEO, ikincisi site dışı SEO’dur.

Site içi SEO, isminden de anlaşıldığı gibi web sitenizi içeriden optimize etmektir. Site için SEO optimizasyonu, web sitenizdeki elementlerin yaralanması yoluyla yapılır. Bu sayede arama motorları bilgiyi rahatça endeksleyeceklerdir. Mesela, iyi formatlanmış URL’ler kullanmak, sayfalarınızı tamamen anahtar kelimelerle doldurmamak, görselleriniz için alternatif metinler seçmek, düzgün başlıklar kullanmak yapabilecekleriniz arasındadır.

Site içi optimizasyonu yaparken göz önünde bulundurulması gereken faktörleri şöyle sıralayabiliriz:

• Anahtar kelime araştırması: Yayınlayacağınız bir içeriğin iyi miktarda organik trafik alabilmesi için mutlaka doğru anahtar kelimeleri seçmeniz gerekir. Anahtar kelime, internet kullanıcılarının arama motorlarına girdikleri konular, başlıklar ya da fikirlerdir.

Anahtar kelime araştırmasının detaylı ve hassasiyetle yapılması gerekir. Bu sayede kullanıcıların sizi bulmak için ne tür anahtar kelimeler kullandıklarını anlamanız kolaylaşır. Anahtar kelime seçimlerinden sora yazı başlıklarında, yazı içindeki alt başlıklarda, gövde metin içerisinde hedeflenen anahtar kelimelere yer verilmesi gerekir.

• Teknik kısımlar: Teknik kısımlarda web sitenizin site içi SEO çözümleri için bir site haritasına sahip olmanız, web sitenizde kesinlikle kırık bağlantılara yer vermemeniz, yanlış yönlendirmeleri engellemeniz ve bütün URL hatalarını düzelterek ziyaretçilerinize en iyi deneyimi sunmaya çalışmanız gerekir.

• Optimizasyon: Optimizasyon açısından web sitenizde yapmanız gereken bazı detaylar vardır. Mutlaka iyi bir yapı, kolay navigasyon özellikleri ve alakalı içerikler olmalıdır. İyi bir yapı, web sitenizin hangi sayfalarının önemli olduğu konusunda arama motorlarını bilgilendirir. Kolay navigasyon, ziyaretçilerin aradıklarını kolay bulabilmelerini, bu sayede web sitenizde daha fazla zaman geçirebilmelerini sağlar. Alakalı içerikler kaliteli trafik getirecek, zaman içinde sadık ziyaretçilerinizin oluşmasına neden olacaktır.

• Kullanıcı deneyimi: Kullanıcı deneyimi, ziyaretçilerinizin sayfalarınızda iyi ya da kötü vakit geçirebilmeleriyle alakalıdır. Eğer web sitenizde ürünler bulunuyor ve ziyaretçilerinize ürünleri sunuyorsanız onlara en iyi, en çok ilgi duyacakları ürünleri sunmanız gerekir. Bütün ürünlerle alakalı detayların, resimlerin olması kullanıcı deneyimini arttıracaktır. Eğer web siteniz bir blog sayfası ise içerik kategorileri oluşturmanız sağlıklıdır. Bu sayede ziyaretçileriniz sitenizde daha kolay dolaşabilmelerini sağlayacaktır.

Kullanıcı deneyimleri açısından sayfa düzeninize özellikle dikkat etmeniz gerekir. Görsel olarak dikkat çekici bir site, ziyaretçileri ilk bakışta etkileyebilir, yen, ziyaretçiler çekebilir. Bunların sayfalarınızda daha uzun süre kalmasını sağlayabilir.

Yine web sitenizin hızının yüksek olması gerekir. Site hızını yükseltmek için çeşitli yöntemler kullanmak gerekir. Araştırmalar, ziyaretçilerin bir web sitesine, sayfaya girdiklerinde açılması için 3 saniye beklediklerini, aksi taktirde başka sitelere yöneldiklerini göstermektedir. Bu yüzden sayfanızın kullanıcı dostu olması için oldukça hızlı olması gerekir.

Site dışı SEO, site için SEO uygulamalarından daha az teknik bilgi gerektirir. Fakat SEO nedir ve site için SEO kadar önemlidir. Aslında site dışı SEO, tanıtımın bir yolu gibi düşünülebilir. Bu sayede ziyaretçiler, web sitenizin ziyaret edilmeye değer bir site olduğunu bilebilir. Site dışı SEO optimizasyonu yapmanın bazı yoları şunlardır:

• İçerik pazarlama: içerik, ziyaretçi çekebilmek için çok önemlidir. Eğer başarılı ve benzersiz içeriklere sahip olabilir ve bunları pazarlayabilirseniz yeni ziyaretçiler çekebilirsiniz. Ürünlerinizi satın almaları için daha fazla kişiyi etkileyebilir ve firmanızın itibarını yükseltebilirsiniz. Uygun bir pazarlama stratejisi olduğundan dolayı tasarruf yapabilirsiniz.

• Reklam: Daha geniş kitlelere ulaşmak için çok sayıda aboneniz varsa daha kaliteli içerikler üretmeye odaklanabilirsiniz. Fakat buna sahip değilseniz reklama gereksiniminiz vardır. Reklamlar sayesinde daha fazla kişiye ulaşabilir, rakiplerinizin önüne geçebilirsiniz. Yaratıcı ve ilgi çekici reklamlar sayesinde markanızın bilinirliğini arttırabilir, daha rekabetçi bir hamle yapabilirsiniz.

• Halkla ilişkiler: İşletmenizin daha fazla kişiye ulaşması için halkla ilişkilerden yararlanabilirsiniz. Böyle bir birim kurarak marka bilinirliğinizi arttırabilir, düzenlenmiş resmi bilgileri paylaşabilir, otorite kurabilir ve topluluk ilişkilerinizi iyileştirebilirsiniz.

SEO Size Neler Kazandırır?

SEO nedir, nasıl yapılır konularıyla birlikte neden SEO’ya ihtiyaç duyulur, SEO çözümleri neler kazandırır konularından da bahsetmek gerekiyor.

Öncelikle SEO ile kullanıcı arasında büyük bir ilişki vardır. SEO uygulamalarıyla arama sonuçlarında kullanıcılar, en doğru, en alakalı sonuçlara yönlendirilirler. Zararlı web sayfaları ve spamlar ayıklanarak daha güvenli ve daha doğal bir internet ortamı oluşturulur. Birçok şey kategorize edildiği için erişimde büyük kolaylık sunulur. Dolayısıyla SEO nedir stratejisinin tamamen odaklandığı nokta, müşteri memnuniyetidir.

Doğru stratejiler geliştirerek ve SEO çalışmaları yaparak sahip olacaklarınızın bazılarını şöyle sıralayabiliriz:

• En güncel algoritmalara göre sayfalarınızı düzenlediğiniz taktirde marka bilinirliğiniz artar ve markalaşabilirsiniz.

• Sürekli en güncel algoritmalara uyumlu olmak için zaman zaman çalımalar yapmanız gerekir. Bu sayede dönüşüm ve etkileşim oranlarınızda artış yaşanır.

• SEO, işletmenizi sürekli geliştirmenize yardımcı olur ve artan talepleri karşılayabilmek adına yeni stratejiler geliştirmeniz gerekir. Bu sayede yenilenmenin yollarını da araştırmaya başlarsınız.

• En güncel SEO yöntemleri ile hazırlanan bir web sitesi, sizin için 7/24 mesai yapan bir personel gibidir. Siz tatildeyken, uykudayken sizin adınıza çalışmaya, yeni müşteriler kazandırmaya, alışveriş yapılıyorsa satış yapmaya devam edebilir.

• Sizin müşteri aramanıza gerek kalmaz. Hedef kitleniz sizi web sitenizde bulmasını sağlar.

• SEO nedir ve yatırım getirilerinin fazla olması sayesinde ödenen rakamlar alacağınız hizmet ve geri dönüşümlere nazaran oldukça fazladır.

• Zaman içinde bilinçli kullanıcıların ziyaretleri artar ve daha kaliteli trafik almaya başlarsınız.

• Düzenli olarak SEO çalışmaları yapıldığı taktirde ödemeleriniz sabit kalırken site kaliteniz ve müşteri sayınız artmaya devam eder.

SEO nedir ve SEO uygulamalarının garantisi var mıdır diye çok fazla soru geliyor. Bu konuda yapılan araştırmalar, oldukça spesifik sonuçlarla karşılaştırıyor. Çünkü Google dahil çalışma sistemlerinin bir kısmını gizli tutuyor. Neyin, neye, ne kadar etki ettiğini gizlediği için de SEO hizmetlerinde hiçbir zaman %100 garanti verilemez. Dolayısıyla SEO çalışmalarında makul bir başarı/trafik garantisi verilebilir. Fakat bu hiçbir zaman %100 olmaz. Böyle iddialı söylemler aslında hizmet veren adına soru işaretidir.

SEO uygulamalarında ve hizmetlerinde web sitelerinin oldukça temkinli davranması gerekir. Çünkü doğal olmayan yöntemlerle arama sonuçlarında üst sıralara çıkan siteler Google tarafından cezalandırılabilir. Google, özellikle özgünlüğe çok dikkat ediyor. Daha önceleri metinlerde intihale çok dikkat ediliyor, anında kopya içerikler tespit ediliyordu. Artık bunu görsellerde de uyguluyor. Bu yüzden de herhangi bir kopya içeriği sayfalarınızda barındırmamanız gerekiyor. Black hat tekniği adı verilen bazı organik olmayan yöntemler uygulanabilse de bunun yaptırımları oldukça ağırdır. Bir anda zirveyi yakalasanız da kısa sürede cezalandırmalarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Web sitenizin kapanmasına kadar süreç gidebilir. Bu da hem maddi masraflarınızın zayi olmasına yol açar hem de marka imajına zarar verir.

SEO Ajans Live olarak uzun zamandır bu alanda çalışmakta olan bir ekibe sahip bulunuyoruz. Uzman kadromuz SEO uygulamaları kapsamında arama motorlarının en güncel algoritmalarına uyumlu sonuçlar üretiyor. En iyi programlar eşliğinde sayfalarınızı analiz ediyor, verilere göre sayfalarınızda neler yapılması gerektiğini belirliyor, rakiplerinizle rekabet edebileceğiniz içerik yönünden, tasarım yönünden başarılı sayfalar inşa ediyoruz. Hem kullanıcı dostu hem de arama motoru dostu web siteleri ile arama motorlarında görünürlüğünüzü arttırıyoruz. En güncel algoritmalar eşliğinde, tamamen özgün içeriklerle birlikte uzun yıllar kullanabileceğiniz sayfalara sahip olmanızı sağlıyoruz. İsterseniz düzenli kontrollerle web sitenizin her zaman arama motoru algoritmalarıyla uyumlu kalmalarını sağlıyor, organik çözümlere imza atıyoruz.

 

info@aykbilisim.com.tr

Mail 7x24 Destek

0530 522 29 66

Whatsapp 7x24 Destek

0530 522 29 66

Hafta içi 09:00-18:00